Audi Club CZ Audi Club CZ

 
novinky Novinky
modely Modely

Historické:

·Audi
·DKW
·Auto Union
·Horch
·Wanderer
·NSU

·50 / 60 / 75
·quattro / Sport quattro
·80 / 90 / S2 / RS2 / Cabriolet
·100 / S4
·200
·V8

Současné:

·A1
·A2
·A3 / S3 / RS 3
·A4 / A4 Allroad / S4 / RS 4
·A5 / S5 / RS 5
·A6 / A6 Allroad / S6 / RS 6
·A7
·A8 / A8L / S8
·TT / TTS / TT RS
·Q2
·Q3
·Q5 / SQ5
·Q7 / SQ7
·Q8
·R8

Koncepty:

·Avus
·Spyder
·Al2
·Rosemeyer
·Steppenwolf
·Avantissimo
·Pikes Peak
·Nuvolari
·Le Mans
·RSQ
·allroad
·Shooting Brake
·Roadjet
·Q7 V12 TDI
·Cross Coupé
·metroproject
·Cross Cabriolet

Závodní:

·quattro / Sport quattro / S1
·DTM / okruhové
·R8 / R8R
·R10

clanky Články
·Rady a návody
·FAQ
·Recenze
·Tiskové zprávy
multimedia Multimédia
·Fotogalerie
·Wallpapery
·Videa
klubovna Klubovna
·O klubu
·Občanské sdružení
katalog Katalog firem

 

Audi Le Mans quattro

Technické parametry Fotogalerie

Audi a supersport? Že to nejde dohromady? Tak tohle si myslet by byla velká chyba. Audi vyvinulo motory pro nové Lamborghini a díky tomu si mohli tuto prestižní kategorii vyzkoušet na vlastní kůži také. A designéři u Audi se s tím vůbec nemazlili. Na monstózní 20-palcová kola postavili opravdový skvost. Motor převzali z Lambo Gallarda, umístili ho před zadní nápravu, vozidlu nadělili pohon všech čtyř kol a ty nejmodernější technologie současnosti.

Audi Le Mans má připomenout nezapomenutelná vítězství vozů Audi R8/R8R ve vytrvalostních závodech na okruhu Le Mans. Co je na tomto konceptu zajímavé je fakt, že byl kompletně navrhnut a sestaven za 11 měsíců. Malá skupina designérů a techniků pracovala pod nejpřísnějším utajením, které by směle mohlo konkurovat Top Secret projektům americké armády.

Už první pohled dává tušit, že v tomto voze je něco neobvyklého. Vůz byl nalakován do odstínu Jet Blue, který podtrhuje nízké křivky a silácký vzhled na silnici. Pohled do motorového prostoru je umožněn díky prosklenému krytu, který vlastně tvoří zadní okno. Na přídi zaujmou reflektory s LED technologií, které jsou umístěny nad masivními mřížkou, dále bezklikové dveře s aerodynamickým výkrojem sloužícím k přívodu vzduchu do motorového prostoru a na zádi si pozorný divák všimne zapustěného křidýlka, které se vysouvá automaticky při rychlostech nad 120 km/h a nenápadné dvojice výfukových koncovek, z nichž každá obhospořaduje svou vlastní řadu válců. Motor je uložen podél, válce jsou rozevřeny v úhlu 90 stupňů a ke každé řadě válců je přiděleno jedno turbodmychadlo. Turbodmychadla jsou umístěna hned za motorem a jejich maximální plnící tlak dosahuje hodnoty 2 barů. Mezichladiče stlačeného vzduchu jsou umístěny nad motorem a jsou navíc chlazeny vlastním vodním okruhem. Dva chladiče oleje jsou umístěny po stranách motoru a jsou chlazeny vzduchem, který je přiváděn bočními výkroji ve dveřích. Jako vstřikovací technologie byla použita FSI, která se uplatnila u závodních vozů série Le Mans.

Podvozek používá novou technologii, která je nazvána "Audi magnetic ride", což znamená komfort a nejvyšší možná úroveň dynamiky zároveň. V tlumičích se místo klasiké kapaliny použita magnetoodporová, jejíž viskózní charakteristika je nastavována pomocí aplikace magnetického pole. Toto je řízeno elektronickým kontrolním systémem. Díky senzorům, které detekují aktuální jízdní parametry několikatisíckrát za sekundu je možné nastavit nejpřijatelnější úroveň tlumení dle charakteru vozovky nebo povětrnostních podmínek. Patřičnou stabilitu, optimální přilnavost a ideální přenesení síly motoru umožňují také použité 20-palcové ráfky, které jsou vpředu obuty do pneumatik o rozměru 255/30 a vzadu do rozměru 295/30. O briskní zastavení vozu se pak starají keramické brdy, vpředu činí průměr brzdového kotouče 380 mm, vzadu potom 356 mm. Brzdící síla je na kotouče předávána vpředu pomocí fixních osmi-pístkových třmenů, vzadu jsou použity klasické třmeny.

Nesmíme zapomenout na interiér. Ten byl navrhnut a zkonstruován přesně podle požadavků na maximální funkcionalitu a s ohledem na estetické cítění, které je vlastní všem modelům značky Audi. Interiéru vévodí přístrojová deska, která byla rozdělena do dvou částí, na prostor před řidičem a prostor nad středovým tunelem, jehož ovládací prvky jsou nasměrovány směrem k řidiči. Před řidičem vévodí sportovně tvarovaný volant s ovládacími prvky a v přístrojové desce zabudovaný MMI displej s rychloměrem a otáčkoměrem. Sedačky byly plně podřízeny sportovnímu duchu vozu a jsou potaženy materiálem, který má protiskluzovou úpravu a na omak připomíná neopren. Pro maximální bezpečnosti jsou použity čtyřbodové pásy.

Technické parametry 

Označení motoru5,0 V10 biturbo FSI
Počet válců / ventilů na válec10 / 4
Obsah válců cm34961
Výkon kW při 1/min449 / 6800
Točivý moment Nm při 1/min750 / 1750
Zrychlení 0-100 s3,7
Zrychlení 0-200 s10,8
PalivoBenzín
Převodovka6-stupňová sekvenční
Váha kg1530
Rozměry d / v / š mm4370 / 1250 / 1900

Fotogalerie 

Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro
Audi Le Mans quattroAudi Le Mans quattro