Audi Club CZ Audi Club CZ

 
novinky Novinky
modely Modely
clanky Články
·Rady a návody
·FAQ
·Recenze
·Tiskové zprávy
multimedia Multimédia
·Fotogalerie
·Wallpapery
·Videa
klubovna Klubovna
·Seznam uživatelů
·Změna hesla
·O klubu
·Občanské sdružení
katalog Katalog firem
dily Náhradní díly
forum Diskuzní fórum

 

 

Rady a návody

Xenony a bi-xenony 24.01.2010
Popis základních vlastností xenonů.

 

Xenony jsou běžně nazývány světlomety, které jako zdroj světla používají výbojky. Výbojky obsahují vnitřní atmosféru ze směsi plynů. Často zde převládá plyn xenon, odtud tedy označení těchto světlometů jako "xenony". Zjednodušeně xenonová výbojka pracuje na stejném principu jako běžná zářivka, tj. nesvítí zde vlákno v ochranné atmosféře, ale světlo zde vzniká výbojem mezi dvěma elektrodami v atmosféře. Proto má xenonová výbojka také značně jiné charakteristiky od standardní běžně používané halogenové žárovky. Předně xenonová výbojka potřebuje ke svému startu vysoké napájecí napětí (přes 20kV) tzn. musí zde být vysokonapěťové trafo. „Klasické“ žárovky mají zpravidla odběr 50-60W, naproti tomu xenonová výbojka max. někde okolo 35W při proudu cca 3A.
 
Co znamená barva 5000k / 6000k / 8000k / 10000k?
Určuje nám to barvu světla, nejpřirozenější je cca 4500K – 5000K, což je bílé denní světlo. Čím větší je číslo tím je zbarvení více do modra až fialova (12 000K) a hlavně světlo má menší intenzitu.
 
různé typy xenonových výbojek
 
Co musí splňovat můj vůz pro montáž xenonů?
- xenony podle vyhlášky musí mít automatickou nebo dynamickou regulaci náklonu,
- musí mít ostřikovače světlometů.
 
Co je vlastně HID

HID je označení pro xenonové výbojky vycházející z anglického "High Intensity Discharge", nebo-li výboj s vysokou intenzitou. Tento pojem se netýká významu „přestavbová sada" nebo tlumené či dálkové světlomety.

jsjunior

 

‹‹ Zpět na Rady a návody